Testünk magnéziumtartalmának csak 1 %-a található a vérben és csak 0,3 %-a a szérumban, emiatt a klinikai vérvizsgálatok nem mindig mutatják ki a magnéziumhiányt.
Mit tegyünk? Sajnos a magnézium hiány könnyen igazolható a következő szimptómák meglétekor:
1. Kínozzák-e Izomgörcsök, izom fájdalmak?
Ez a magnézium hiány egyik leggyakoribb jele. A magnézium-kalcium egyensúly felborulása csak úgy mint az ereinkben, úgy az izmainkban is túlzott kalcium lerakódáshoz vezethet ami keményíti az érfalainkat és az izmainkat.
2. Györti-e álmatlanság?
Az álmatlanság egyik kiváltója az agyunkban fellépő magnézium hiány lehet. Az idegsejtekben található NDMA repectorok aktiválásáért a kalcium, míg az inaktiválásáért a magnézium felel. A magnézium hiány hatására a receptorok aktivizálódnak és képletesen szólva az agyunk nem tud kikapcsolni.
3. Van-e magasvérnyomása?
Ez talán a legtöbbet tudományosan is tanulmányozott területe a magnézium hiánynak. A magasvérnyomás akkor jelentkezik amikor az érfal összeszűkül és a vér nem tud eljutni a testünk minden területére. Ilyenkor akár zsibbadás is jelentkezhet. Mint tudjuk a kalcium keményít a magnézium ellazít. Ha túl sok a kalcium és túl kevés a magnézium akkor a túl sok kalcium az ereink falán lerakódik és szűkíti azokat, továbbá drasztikusan csökkenti annak rugalmasságát ami magasvérnyomást eredményezhet.
4. Hormonális problémája van-e?
Minél magasabb a nők ösztrogén és progeszteron szintje annál alacsonyabb a magnézium szintje. Ilyen esetek előfordulnak pl várandósság vagy havi menstruációs ciklusok idején. Ezért van az, hogy a nők sokkal sűrűbben szenvednek lábikra görcsökben és sűrűn kívánják a csokoládét aminek köztudottan magas a magnézium tartalma.
5. Alacsony az energiája, állandó fáradtság györti?
A sejtjeink működéséhez az enegriát az ATP generálja. Az ATP aktiválásáért viszont a magnézium felel. Tehát ha nincs magnézium, nem indul el az energia termelés és így a sejt energia nélkül marad, ami fáradt, levert érzést okoz a közérzetünkben.
6. Csontritkulása van?
Eddig azt tanultuk, illetve a reklámokban láttuk, hogy a kalcium felel a csontjaink egészségéért. De a legújabb kutatások szerint a magnézium legalább annyira, hanem fontosabb.
Itt a hatás kettős. Ahhoz, hogy a kalcium beépüljön a csonjainkba D vitaminra van szükségünk. Viszont a D vitamin termelés nem lehetséges magnézium nélkül.
Továbbá a magnézium stimulálja a pajzsmirígyünk által termelődő calcitonin hormont, aminek a feladata, hogy a szövetekből a csontokba irányítsa a kalciumot. Itt is a magnézium hiány a kalcium áramlási folyamat tökéletlen működését eredményezi ami csontritkulást okoz.
Szeretné tudni, hogy milyen tényezők csökkentik a magnézium szintünket?
A magnézium-bevitelről illetve az azt csökkentő tényezőkről tájékozódhatunk olyan módon, ha felteszünk magunknak néhány kérdést az életmódunkkal kapcsolatban.
Ha a következő kérdések közül bármelyikre igennel válaszol, akkor megvan annak a kockázata, hogy az életmódunkkal csökkentjük a magnézium szintünket.
1. Rendszeresen fogyaszt szénsavas italokat?
A legtöbb sötét színű üdítőital foszfátokat tartalmaz. Ezek az anyagok az emésztőcsatornában hozzákötődnek a magnéziumhoz, ezáltal a szervezet nem tudja felvenni azt. Tehát ha valaki üdítőitalt iszik az étkezéseknél, akkor hiába táplálkozik kiegyensúlyozottan, kimossa a bejutott magnéziumot a szervezetéből.
2. Rendszeresen fogyaszt édes tésztákat, süteményeket, édességet, cukorkát vagy más édes ételeket?
A finomított cukor magnéziumtartalma 0, sőt, fokozza a magnézium kiválasztását a vesén keresztül. A finomított cukor cukornádból való előállítása során eltávolítják a melaszt, így a cukorban egyáltalán nem marad magnézium.
3. Nagyon stresszes az élete, esetleg mostanában esett át komoly orvosi beavatkozáson, pl. műtéten?
A stressz okozhat magnéziumhiányt, a magnéziumhiány viszont általában erősíti a stresszreakciót, így rosszabbá téve a helyzetet.
4. Iszik naponta kávét, teát vagy egyéb koffeintartalmú italt?
A testünk magnéziumszintjét nagyrészt a vese szabályozza, amely kiszűri és kiválasztja a felesleges magnéziumot és egyéb ásványi anyagokat. A koffein viszont serkenti a vese magnézium-kiválasztását, attól függetlenül, hogy a szervezetben mennyi van belőle.
5. Szed-e vízhajtót, szívgyógyszert, asztma elleni szert, fogamzásgátlót vagy ösztrogénpótlót?
Bizonyos gyógyszerekről kimutatták, hogy csökkentik a szervezet magnézium-szintjét azáltal, hogy megnövelik a vesén át kiválasztódó magnézium mennyiségét.
6. Általában hetente több mint 7 pohár szeszesitalt iszik?
Az alkohol hasonlóan hat a magnéziumszintre, mint a vízhajtók: serkenti a magnézium kiválasztódását a vesén át, ezáltal csökkentve a sejtek számára elérhető magnézium mennyiségét. Egy kutatás során az alkoholisták 30 %-ánál magnéziumhiányt állapítottak meg.
7. Szed-e olyan kalciumkészítményt, amely nem tartalmaz magnéziumot, vagy 1:1-nél kisebb arányban tartalmaz magnéziumot?
Kimutatták, hogy alacsony magnéziumbevitel esetén a kalciumpótlás csökkentheti a magnézium felszívódását és visszatartását. Viszont, bár a kalciumpótlásnak negatív hatásai lehetnek a magnéziumszintre, a magnéziumpótlás javítja a szervezet kalcium-felhasználását.
8. Igennel válaszolt-e bármelyik fenti kérdésre, és legalább 55 éves?
Az idősebb felnőttek különösen érzékenyek az alacsony magnéziumszintre. Kimutatták, hogy az öregedés, a stressz és a betegségek egyaránt a magnéziumigény megnövekedéséhez vezetnek, viszont a legtöbb idősebb felnőtt kevesebb magnéziumot vesz magához a táplálékkal, mint fiatalabb korában.
Ha egy kérdésre is IGEN-nel válaszolt akkor fokozottan oda kell figyelni a megfelelő magnézium bevitelére.
És azt, hogy mi a megoldás?
Ismerje meg Évát, akinek történetét megismerve minden választ megkap!
Én mindennap béres 250 Mg-os magnéziumot, 1000 Ne D3. Kalciumot ki nem hagyom. Nem értem az értékelést, egészségesen eszem is. Lisz, cukrot elhagytam, csak tönkölybuza liszt, teljeskiörlésű lisztet használok, szensavmentes ásványvizet napi 2-3 l-t. 6- után már nem vacsorázom soha! A pajzsmirigy alulműködés pedig a férjem halála után vették észre, mivel pánik beteg lettem. De most már ott tartotk hogy már felezem és elszeretném hagyni a gyógyzert melyet kiirtak (Frontin 0,25)