Néhány tény az alvási rendellenességekről, inszomniáról:
- A nők 63%-a, míg a férfiak 54%-a szenved álmatlanságtól legalább 2 alkalommal hetente
- Inszomnia / álmatlanságról akkor beszélünk:
- ha nem tudunk elaludni és hosszú órákig csak forgolódunk az ágyunkban
- ha éjszakánként sokszor felébredünk és nehezen tudunk csak visszaaludni
- ha túl korán ébredünk fel
- ha úgy érezzük nem volt pihentető az alvásunk
- Akut esetben a tünetek heti 2-3 alkalommal, de csak maximum 1-2 hétig jelentkeznek és összefüggésben lehetnek valamilyen az életünket érintő fizikai vagy lelki/érzelmi hatással
- Krónikus az álmatlanség/insomnia amikor legalább heti 3 alkalommal fordul elő és legalább 1 hónapon keresztül
Mindezek ellenére minden húsz emberből csupán egy fordul orvoshoz, hogy altatót írasson fel. Mivel ezek mellékhatásai, mint az alvajárás, az alva-vezetés vagy ironikus módon éppen az álmatlanság jól ismertek. De a legtöbb alvászavarral és kialvatlansággal küzdő ember inkább úgy dönt, hogy „majd csak lesz valahogy”.
Tisztában kell lenni az altatók kockázataival!
Van azonban más megoldás is. A magnézium, de elsősorban a bőrön keresztül felszívódó, ún. transzdermális magnézium készítmények használatának köszönhetően nagy valószínűséggel jobban aludhat, és könnyebben kipihenheti magát.
A magnézium a természetes altató
A magnézium szabályozza a szívritmust és ezáltal nyugtató hatást fejt ki. Ezáltal nem csak a stressz kezelésében bizonyul hatékonynak, hanem a megfelelő alvás biztosításában is jelentős szerepe van. A stressz és a feszültség gyakran kiváltó okai lehetnek az alvási zavaroknak és álmatlanságnak.
A magnézium a pszichológiai rendellenességek legkellemetlenebb formáira, vagyis a pánikrohamokra, stresszre, szorongásra és az indokolatlan idegességre is jótékony, gyógyító hatással van.
Hogyan nyugtat a magnézium?
Az idegsejtjeink körül a magnézium és a kalcium + glutamát egyensúlyban van. De a szerepük pont ellentétes. A magnézium nyugalomban tartja az idegsejtet, míg a kalcium+glutamát aktivizálni tudja azt. Ha a magnézium hiányzik az idegsejt körül, az idegsejt aktiválódik. Ha pótoljuk a magnéziumot akkor az idegsejt ismét egyensúlyba kerül és ki tud kapcsolni. Leegyszerűsítve ilyen egyszerű a működés.
Az idősebbeknél, különösen a nőknél, sokkal magasabb lehet a magnéziumhiány kockázata
Tapasztalatok szerint a belekben a magnézium felszívódása a kor előrehaladtával hanyatlik, amivel egyidőben a vizeletkiválasztás során a magnézium nagyobb mértékben távozik a szervezetből. Ezáltal az idősebbeknél valószínűbb a szervezet magnéziumkészleteinek intenzívebb csökkenése.
Összegezve tehát a magnézium:
- segíti az egészséges idegi működést
- ha kell, “kikapcsolt” állapotban tartja az idegsejtjeinket
- elernyeszti az izmokat, így csökkenti az éjszakai izomgörcsöket
- csökkenti a vérnyomást és szabályozza a szívritmust
Klinikai vizsgálatok is igazolják a magnézium hatását
Tudósok egy csoportja egy 46 fős, idős emberből, álmatlanságban szenvedő csoport felének 500 mg magnéziumot, míg a kontroll csoportnak placebo hatású készítményt adott nyolc héten át minden nap. Az eredmények mérésére egy nullától 28-ig terjedő nemzetközi skálán (Insomnia Severity Index, ISI) értékelték a résztvevők állapotát. Megkérték őket, hogy vezessék, hogy milyen koffein tartalmú italokat és ételeket fogyasztanak. Ezt a kutatók aztán a magnézium, kálium, szénhidrátból származó kalória és összes kalória étrendszerű fogyasztásának kiértékeléséhez használtak fel.
A teszt végén a magnéziumot fogyasztók a következőket tapasztalták:
- sokkal jobban aludtak, vagyis sokkal frissebben ébredtek
- a szendergés stádiuma sokkal gyorsabb lefolyású volt, azaz hamarabb tudtak elaludni
- ritkábban fordult elő hajnali kelés vagy korán kelés
A magnéziumot szedő 23 résztvevőnél továbbá megfigyelhető volt:
- a kortizol nevezetű stresszhormon alacsonyabb szintje
- a melatonin nevezetű alvási hormon magasabb szintje
- a renin nevezetű, a vese által termelt hormon magasabb szintje, aminek eredményeképpen csökken az éjjeli vizelések rendszeressége
A magnézium tabletták mellékhatása
Az 400-500 mg magnéziumot tartalmazó pirula napi szedésének csak egy potenciális veszélye van. Ilyen mennyiségű magnézium hasmenést okozhat és emiatt előnyösebb, ha a magnéziumot a bőrünkön keresztül pótoljuk így elkerülve az emésztőrendszerünket.
2,5 ml (fél teáskanál) Ősi Magnézium Koncentrátum 257 mg elemi magnéziumot tartalmaz.
Tudta? A magnézium mellett a melatonin is természetes altatóként segítheti a minőségi alvást. További információ a melatoninról itt olvasható!

Ősi Magnézium Álmatlanság Csomag
9 990Ft
ingyenes házhozszállítással
A magnézium mellékhatásainak kiküszöbölése Ősi Magnézium Koncentrátum segítségével
A magnézium-oxid, amit az étrend-kiegészítők legtöbbjében használnak, egy olcsó és mégis hatékony, ugyanakkor nem teljesen jól felszívódó vegyület. A pirula vagy kapszula formában bevett magnézium-oxid akár 93%-a nem tud felszívódni és a vékonybél falán áthaladni a véráramba, így a vékonybélben marad, ahonnan a vastagbélbe kerülve vizet szív fel.
Székrekedés esetén ez kifejezetten jó dolog, de egyéb esetekben a fel nem szívódott magnéziumnak kellemetlen mellékhatása lehet. A székrekedést felválthatja egy folyamatos hasmenés, ami egészen addig eltarthat, amíg a magnézium a beleken át nem halad vagy ki nem ürül.
A fenti probléma elkerülésének hatásos módja, ha a magnéziumot a bőrön keresztül, magnézium koncentrátum formájában juttatjuk be a szervezetbe. A magnézium koncentrátum bár olajos állagú, de valójában nem olaj. A benne megtalálható magnézium és más, egészséges ásványi sók a „koncentrátumnak” szinte olajos állagot kölcsönöznek, de mindezek ellenére a készítmény valójában csupán ásványi só és víz keveréke. A magnézium koncentrátum a magnézium könnyebben felszívódó formáját, magnézium-kloridot tartalmaz. A magnézium koncentrátumnak kiemelkedően magas a magnéziumtartalma – egy liter magnézium koncentrátum körülbelül 160-szor annyi magnéziumot tartalmaz, mint az 500 mg-os étrend-kiegészítők, ami garantálja szervezete számára a megfelelő mennyiségű ásványi anyag bevitelét, és a bőrön át egyenesen a véráramba kerülve, a bélrendszertől távol, nem okozhat bélpanaszokat.
Alvászavarok esetén miért a magnézium koncentrátum a leginkább előnyös választás?
A teljesebb alvás érdekében választható bármely szájon át bevihető éttrend-kiegészítő. Ha kerüli a magnézium-oxidot tartalmazó, olcsóbb márkákat, és a jobban felszívódó magnézium-citrátból napközben kb. 200 mg-ot fogyaszt, illetve magnézium-glicinát esetén ügyel a megfelelő folyadékpótlásra (ami éppen a renin egyik jótékony hatását, vagyis az éjszakai WC-re járások rendszerességének csökkenését semlegesíti) – nos, igen, akkor jobban fog aludni.
De mindenki más számára sokkal egyszerűbb, ha esténként, lefekvés előtt egy kis magnézium koncentrátumot dörzsöl a homlokára, a kézfejére, mellkasára, vagy akár az egész testére. Ha zavarja a “sós” érzés akkor 20 perc után nyugodtan törölje le vizes ruhával vagy csak hagyja magán. A többit pedig bízza a magnéziumra!
Az aszpartám, az álmatlanság és a magnézium
Mindenkinek szüksége van magnéziumra, és megfelelő magnéziumszint mellett mindenki jobban tud aludni. De az álmatlanságra hajlamos emberek egyik csoportja számára különösen előnyös lehet a magnézium koncentrátum használata. Mégpedig azoknak, akik az aszpartámként (Nutrasweet) ismert édesítőszer rabjai. Közülük is kifejezetten azoknak az embereknek, akik nem tudnak meglenni a napi betevő kóla lightjuk vagy más diétás üdítőitaluk (Coke Light, Pepsi Light, Coke Zero) nélkül, amelyeknek mindegyike tele van aszpartámmal.
Az aszpartám excitotoxin, azaz idegméreg, ami az agy glutamát-felhasználását fokozza. A magnézium segíti az agy gamma-amino vajsav (GABA) termelését. A gamma-amino vajsav közömbösíti a glutamátot, és a magnézium ellensúlyozza az aszpartám bizonyos szintű idegméreg-hatását.
A fentiekről bárki meggyőződhet, ha maga is kipróbálja! De ha reggel még az ébresztő sem tudja majd felkelteni, ne a magnéziumot hibáztassa érte!
11 éves gyermek használhatja e termékek bármelyikét szorongásra,elalvási nehézségekre?