Barion Pixel

✅ Április 24-ig minden Magnézium Olaj termékünk 20% kedvezménnyel kapható. Kattintson és használja ki a lehetőséget!

Keresés
Close this search box.
foghúzás után mit lehet

Foghúzás után mit lehet és mit nem?

Önt is érdekli az egyik leggyakoribb kérdés? Íme az 5 legfontosabb tudnivaló!

Foghúzás után a legtöbben örülünk, hogy egyáltalán túl vagyunk rajta, és megpróbáljuk minél előbb elfelejteni az egész kellemetlenséget.

Sokan emiatt csak hazaérkezve, a fájdalomcsillapító hatásának elmúltával szembesülnek a legfontosabb kérdésekkel: nem tudják, foghúzás után szabad-e öblögetni, alkoholt inni, mikor, mit lehet enni, és mik a foghúzás utáni fertőzés jelei?

Cikkünkben ezeket a kérdéseket járjuk körül, figyelmet szentelve arra is, hogyan függ össze szervezetünk magnéziumszintje a foghúzás utáni kényelmetlen tünetek mielőbbi enyhülésével.

foghúzás után evés

Az 5 legfontosabb kérdés foghúzás után:

1. Foghúzás után mit lehet inni?

A megfelelő folyadékbevitel az egyik legfontosabb, amire foghúzás után figyelnie kell, hiszen ez a beavatkozás gyakran kisebb fajta sebészeti műtétnek számít.

Fontos, hogy koffein tartalmú italt: kávét, teát – utóbbiból különösen erős fűszerezésűt – semmiképp ne fogyasszon, és foghúzás után kerülje a tejet, tejterméket tartalmazó italokat is még legalább 6 órán át – de a legjobb,

ha pár napig egyáltalán nem fogyaszt ilyesmit.

A forró, túlhevített folyadékok sem szolgálják a sebgyógyulást, az alkohol fogyasztása pedig természetesen szigorúan tilos foghúzás után, akár egy hétig sem árt megtartóztatnia magát tőle. Figyelem: a tévhitekkel ellentétben a foghúzás utáni alkoholos öblögetés is kerülendő!

Foghúzás után kiváló folyadékforrás a langyos, vagy hideg szénsavmentes ásványvíz, és a szobahőmérsékletű, cukrozatlan gyógytea.

Fogyassza lassan kortyolgatva, miután a fájdalomcsillapító hatása elmúlt. Ivásnál figyeljen arra, hogy ne tartsa túl sokáig a szájában a folyadékot, ne öblítse vele a sebet, hanem egyenesen nyelje le. A szívószál használata megengedett, de nem szükséges.

2. Foghúzás után mit lehet enni?

Sokunknak egyáltalán nincs étvágya foghúzás után. A beavatkozástól fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat, gyakran még zsibbad a kezelt terület, a szájban pedig ott a lüktető, sajgó seb, ami esetenként vérezhet is. Ilyenkor gyakori érzés a fejfájás, levertség – ezekkel a tünetekkel nehéz a finom falatokra koncentrálni. Ahhoz azonban, hogy a szervezetnek elegendő energiája legyen a foghúzás utáni regenerálódáshoz, fontos a fokozatos, de kiegyensúlyozott és egészséges alapanyagokon nyugvó táplálkozás.

foghúzás után leves

Foghúzás után, az érzéstelenítő hatásának elmúltával mindenképp puha, pépes, tápláló, és lehetőleg vitaminokban, ásványi anyagokban, magnéziumban gazdag élelmiszereket vegyünk magunkhoz, amelyek könnyen emészthetők.

Alapvető szempont ebben az esetben is, hogy hideg, vagy szobahőmérsékletű legyen az étel, hogy a foghúzás utáni gyulladt területen ne okozzon további irritációt.

Ilyenek a krémlevesek vagy puhára főtt zöldséglevesek – nyáron ezeket hidegen is ajánlott fogyasztani – mint például az uborkaleves, cukkinikrémleves, borsókrémleves, édesburgonya krémleves, kerti zöldségleves, céklakrémleves, tökkrémleves, zöldbableves, de a langyos húsleves is remek ötlet. Arra azonban figyeljünk, hogy mivel foghúzás után tejtermékek nem javasoltak, a levest valamilyen tejmentes alternatívával sűrítsük, pl. kókusztejjel.

Az édes, nem egyszer cukrozott gyümölcslevesek – és levek – kevésbé javasoltak foghúzás után, csakúgy, mint az aprószemű ételek, pl. rizs, mert ezek könnyen belemehetnek a sebbe és irritálhatják azt.

A levesek mellett kiváló alternatívát nyújthatnak a különféle zöldségkrémek, mint például a humusz, répakrém, borsókrém, babkrém vagy avokádókrém.

Ha már eltelt a foghúzás után legalább 24 óra és valami tartalmasabbra vágyunk, fogyasszunk szálkamentes, párolt halfilét, lazacot, tonhalat, mellé pedig tejmentesen elkészített burgonya- , édesburgonya-, vagy karalábépürét.

Ha semmiképp nem szeretnénk lemondani a gyümölcsökről, egy alaposan leturmixolt smoothie, vagy karikákra vágott banán sem okozhat problémát. Ahogy az italok esetében, itt is kerüljük a cukros édességeket, valamint a zsíros, fűszeres, kemény, magvas és ropogós fogások sem a legmegfelelőbbek foghúzás után.

Ezektől, ha lehet, még egy hétig érdemes tartóztatnia magát.

3. Foghúzás után mik a fertőzés leggyakoribb jelei?

Foghúzás után a nem megfelelő táplálkozás, a seb gondozásának és a száj higiéniájának elhanyagolása, a dohányzás, alkoholfogyasztás könnyen vezethet a baktériumok elszaporodásához, és így fertőzéshez. Ennek a legbiztosabb jelei az erős, nem múló vérzés, a tartós szájzár, az állandósuló zsibbadás vagy érzéketlenség, illetve a hosszantartó fájdalom.

Fontos, hogy ne öblögessünk foghúzás után, viszont minél előbb térjünk vissza a megszokott fogápolási rutinunkhoz, amellyel tisztán tarthatjuk szájüregünket. A fogmosás mellett figyeljünk oda arra, hogy a sebet ne piszkáljuk sem fogkefével, sem más eszközzel (pl. fogvájóval). Fontos: míg a fogmosás igen, a szájvizek használata nem javasolt!

Foghúzás után az eltávolított fog helyén egy vérdugó alakul ki, aminek a feladata, hogy védje a sebet a baktériumoktól és így a fertőzésektől.

Ezt a vérdugót piszkálni, szívogatni szigorúan tilos. Hasonlóan nem ajánlott foghúzás után néhány napig bármilyen nyomással, hirtelen vérnyomás- emelkedéssel járó tevékenység. Ebbe beletartozik az egyszerű orrfújástól kezdve a búvárkodáson át a repülőn való utazás, a gumimatrac felfújása, a megerőltető fizikai tevékenység, nagy erőkifejtéssel járó sport, és ajánlatos kerülni a poros, zárt helyeket is.

A napozás, szaunázás, forró fürdő szintén nem ajánlott tevékenység foghúzás után, így azt javasoljuk, a fertőzés elkerülése érdekében ne a nyaralás előtti időszakra időzítse ezt a beavatkozást – amennyiben az halasztható.

foghúzás után fertőzés

4. Foghúzás után hogyan tudjuk a segíteni szervezetünk regenerációját?

Fontos, hogy foghúzás után – amellett, hogy mindent megteszünk a seb megóvása érdekében- ápoljuk, tartsuk tisztán a szájüreget, igyekezzünk minél többet pihenni, a kezelt területet külsőleg jegelni.

Gyorsítja a gyógyulást és szervezetünk mielőbb regenerációját a megfelelő kalcium és magnéziumszint fenntartása. Emellett a C-, D-, E- és B-vitaminok pótlása elengedhetetlen. Mivel a nyelés foghúzás után sokáig nehézségeket okoz, érdemes minél gyomor-és szájkímélőbb megoldásokat keresni. Ehhez kiváló segítség a bőrön át alkalmazható Ősi Magnézium koncentrátum, ami enyhítheti a kellemetlen fájdalmat és görcsöket, támogatja az immunrendszert, és a beavatkozás, valamint a regeneráció okozta stressz ellen is hasznos. Bónuszként ráadásul célzottan és gyorsan, azonnal hat.

5. Foghúzás után mikor múlnak el a kellemetlen tünetek?

A foghúzás utáni regeneráció nagyban függ a beavatkozás típusától és szintjétől, egyéni genetikánktól, és szervezetünk általános állapotától. Sokat tehetünk a foghúzás utáni felépülésért, ha már a beavatkozás előtt igyekszünk szervezetünk kalcium és magnézium szintjét a megfelelő szintre emelni. Legyünk tisztában testünk magnéziumszintjével, használjunk bőrre permetezhető magnézium koncentrátumot!

A fenti utasítások betartása mellett biztosak lehetünk benne, hogy gyorsan túlleszünk a foghúzás utáni kellemetlenségeken. Ha nincsenek komplikációk, egy héttel, maximum 10 nappal a beavatkozás után a seb képes összehúzódni annyira, hogy a páciens visszatérhessen a megszokott életvitelhez.

Természetesen a fokozatosság a foghúzás utáni – és bármilyen orvosi beavatkozás utáni – regeneráció alapja. A megfelelő odafigyelés mellett azonban biztos lehet benne, hogy nemcsak szervezete, Ön is gyorsan elfelejti majd a fájdalmas foghúzás adta rossz élményeket. Ne feledje a legfontosabbat: ha bármi kellemetlenséget, rendellenességet tapasztal foghúzás után, haladéktalanul keresse fel kezelőorvosát!

Jegyzettár:

Foghúzás utáni komplikációk

Foghúzás után – a legfontosabb tanácsok egy helyen!


https://www.healthline.com/health/tooth-extraction-aftercare#1
https://www.animated-teeth.com/tooth_extractions/a-tooth-extraction-healing-times.ht
https://www.healthline.com/nutrition/what-to-eat-after-wisdom-teeth-removalm

A honlapon és a bejegyzésben található információk tájékoztató és ismeretterjesztő jellegűek nem az OÉTI, illetve az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) szakvéleményei. Betegséggel, hatóanyagokkal, életmódváltással, táplálkozással kapcsolatban kérje orvosa vagy gyógyszerésze szakvéleményét!

Hasznos volt a cikk?

Iratkozzon fel hírlevelünkre és olvasson hasonló tartalmakat




Tudja meg, hogy Ön magnéziumhiányos-e!

Magnéziumhiány kalkulátorunkat használva néhány kérdés megválaszolásával kiderítheti, hogy Önnek szüksége van-e extra magnéziumpótlásra.

Töltse le ingyenes könyveinket!

Ha szeretne még többet tudni a magnézium élettani hatásairól, akkor töltse le 3 elektronikus formátumú könyvünket és ismerje meg a részleteket!

Tudja, hogyan védheti jobban egészségét?

Kevéssé ismert tények a magnéziumról amelyek befolyásolják az Ön egészségét!

3 letölthető könyvbe foglalva, 990 Ft értékű kuponnal.





Ajándék termék a következő vásárlásához!

A kosár oldal alján adja meg az OSIM93 kuponkódot és mi egy 1390 forint értékű Koncentrátum Érzékeny Bőrre 30ml terméket küldünk ajándékba a vásárlása mellé!

A kupon felhasználónként csak egy alkalommal alkalmazható és március 31. éjfélig használható fel!

A kedvezmény más kedvezményekkel együtt nem alkalmazható!

Kérdése van? Segítségre van szüksége?

Keresse kollégáinkat a +36 1 445 0532 telefonszámon, vagy az info@osimagnesium.hu email címen