A búza, amelyet ma megeszünk, sokat változott az elmúlt században.
A “zöld forradalom”, az alacsony szárú, magasabb hozamú búza termelése az 1960-as évek közepétől kezdve jelentősen megnövelte a gabonahozamot. Ez kétségtelenül hozzájárult a globális élelmiszerhiány enyhítéséhez, azonban a modern növénynemesítés az elmúlt hatvan év alatt a magasabb terméseredményekre irányult, kevés figyelmet fordítva a gabonafélék tápértékére (Morris és Sands 2006). A gabona hozamának növekedése csökkentheti a benne található ásványi anyagok mennyiségét. Ugyanakkor ezt nehéz megítélni, mivel az ásványianyag-tartalom számos tényezőtől függhet, beleértve a növény fajtáját, a talajállapotokat, az éghajlatot és a műtrágya kezelést.
Egy tanulmány 2008-ban azt a célt tűzte ki, hogy a változó tényezőket a Broadbalk Wheat Experiment nevű kísérletsorozatban tárolt búza-minták felhasználásával biztosítja. Az 1843-ban kezdődő és napjainkig tartó lenyűgöző kísérlet 5 hektárnyi Hertfordshire-i területen folyik. Különböző műtrágya- és trágyakezelést tesztelnek a napjainkban legelterjedtebb búzafajtákon. Mindeközben figyelik a csapadékot, a hőmérsékletet. Búza- és talajmintákat tárolnak el minden évben. A parcellák közül néhányon a kísérlet kezdete óta alig változott a műtrágya-kezelés, mintegy kontrollparcellaként felhasználva ezeket.
A tárolt gabona-minták segítségével Ming-Sheng Fan és munkatársai (a Journal of Trace Elements in Medicine and Biology nevű szaklapban megjelent ) tanulmányukban mutatták be a cink, a réz, a vas és a magnézium mennyiségének alakulását a búzában.
Csökkenő ásványianyag-tartalom
Az 1960-as évektől kezdve egyértelműen csökkenő a tendencia a cink, a vas, a réz és a magnézium szintjében. 1840 és 1960 között ezen ásványi anyagok szintje állandó volt. 1968-2005 között az alacsony szárú fajtákban a cink-, réz- és magnézium-koncentráció jelentősen csökkent, minden parcellán.
Idézve a tanulmány szerzőit:
“A 2000-2005 közötti átlagos koncentrációk alacsonyabbak voltak a hosszú szárú fajtákhoz képest, cink esetében 33-49% -os, a réz esetében 25-39%, a magnézium esetében pedig 20-27% volt. A vas koncentrációja 1968-2005 között nem mutatott jelentős csökkenési tendenciát, azonban az átlagos koncentráció 23-27% -kal volt alacsonyabb, mint az 1845-1967 közötti időszakban.”
Ez akár a “hígító” hatás következménye is lehetne, ami azt jelenti, hogy a gabona ugyan nagyobbra nő, de a benne található ásványianyag-tartalom ugyanannyi marad. Ám a vizsgálatok mégsem ezt mutatják. Ezek szerint ugyanis az ásványianyag-tartalom hasonlóképpen visszaesett az 1960-as évek óta a nem trágyázott búzában is, ahol a búzahozam nem nőtt.
A talaj ásványianyag koncentrációja
A mai élelmiszerek tápanyagtartalmának megvitatásakor a közös felfogás az, hogy a hagyományos gazdálkodás a talaj ásványianyag kiürülését okozza, ami kisebb ásványianyag koncentrációt eredményez a gabonafélékben. Ennek tesztelésére a tanulmány szerzői az eltelt 160 év során tároltak talajmintákat. Talán meglepő módon azt találták, hogy a vizsgált ásványianyagok koncentrációja az elmúlt 160 év során megegyezett vagy megnőtt. A teljesség kedvéért megmérték az ásványi anyagok biohasznosulását a növényekre is, és megállapították, hogy a biológiailag hasznosítható cink, réz és magnézium koncentrációja az elmúlt 160 év során jelentősen megnőtt.
Következtetések
Az írók arra a következtetésre jutottak, hogy nem a gazdálkodás, hanem az alacsonyszárú gabona elterjedése lehet a ludas. Mégpedig azért, mert az alacsonyszárú búza növekedéséhez kevesebb energiára van szüksége, így a fotoszintézis során több cukor, majd ebből több keményítő keletkezik. Ennek szállításával nem tud lépést tartani a többi tápanyag szállítása, így azok “lemaradnak” a keményítővel folytatott versenyben és kevesebb tápanyag jut végül a gabonába. Ez magyarázhatja a tápanyagok mennyiségének csökkenését.
Az angol nyelvű forrás itt olvasható.

Ősi Magnézium Nagy Csomag
Ingyenes szállítás, akár 24 órán belül!
Akár már másnap otthonában, ráadásul ingyenesen! Amennyiben 14 óra előtt adja le rendelését, úgy a termék már a következő munkanap megérkezik Önhöz.13 660Ft helyett most csak
9 990Ft
ingyenes házhozszállítással